Lodní doprava - Novomlýnská nádrž 3

Plavba po dolní nádrži Nové Mlýny

 

YC Pavlov – Kemp MARS Šakvice – Strachotín – Kemp Dolní Věstonice

Plujeme po dolní Novomlýnské nádrži vodního díla Nové Mlýny. Je to třetí a také největší jezero. Má 1668 ha a maximální hloubku 7,8 m. Trasa je okružní a začíná v přístavu Yachtclub Pavlov, přes přístav v kempu MARS Šakvice a přístav v obci Strachotín pokračuje až do přístavu v obci Dolní Věstonice. Pokud zvolíte tuto plavbu, můžete využít buď celou zmiňovanou okružní plavbu, která vás vrátí zpět do vašeho výchozího bodu nebo můžete v kterémkoliv přístavu nastoupit a vystoupit (třeba s vaším jízdním kolem) a naši loď využít jen jako zpříjemnění vaší cesty po pálavských vrších. V okolí můžete navštívit pověstné vinné sklepy, zříceninu gotického hradu Děvičky nebo archeologickou expozici v Dolních Věstonicích, kde můžete vidět pověstnou Věstonickou Venuši.

Jízdní řád

Na Vodním díle Nové Mlýny se v zimním období pravidelné plavby nekonají.

Popis lodí

PÁLAVA

Loď PálavaHistorie lodi Pálava
Loď Pálava byla vyrobena v roce 1953. Původně tato loď sloužila jako barkassa – obslužná loď ve velkých přístavech, konkrétně v Hamburku. Poté byla také lodí celní a turistickou. Naše lodní doprava si loď vyhlédla v lednu 2008 právě v hamburském přístavu. Koncem května Pálava (ještě pod jménem Agnes) dorazila do firmy ALBA-METAL, spol. s r.o. k celkové rekonstrukci. Ta se podařila v rekordně krátkém čase – za měsíc (26.6.2008) již loď plula na Nových Mlýnech. Pálava váží 20 tun, má horní palubu a jedná se o velmi pevnou loď, která je schopna odolat i větším vlnám, které se na dolní nádrži mohou při větrném počasí objevit. Ponor Pálavy je téměř 1,2 metru. Loď je ocelová a 18 metrů dlouhá. V létě roku 2009 Pálava účinkovala ve videoklipu CyRáno Richarda Krajča pro film 2Bobule.

O jménu lodi
Pálava je přírodním klenotem Moravy, synonymum pro Pálavské vrchy. Jedná se o chráněnou krajinnou oblast o rozloze téměř 83 km2, kde naše loď působí – mezi Dolními a Horními Věstonicemi, Pavlovem a Mikulovem. Pálava zahrnuje rozsáhlý komplex vápencových útvarů a svou výškou vévodí celému okolí. Pro vrchy je charakteristických pět vrcholů – Děvín 554 m.n.m., Obora, Pálava, Stolová hora a Svatý kopeček. A také pět hradů – Dívčí hrady (Děvičky), Nový hrad, Sirotčí hrádek, Turold a Kozí hrádek. Tvarem Pálavské vrchy připomínají ležícího ještěra – s hlavou, korunkou na hlavě, tělem i ocasem. Symbolem vrchů jsou zejména kvetoucí kosatce nízké. Za jasného počasí dohlédnete až na Slovensko k Malým Karpatům, na opačné straně rozeznáte chladící věže Dukovan a svítící paneláky brněnské aglomerace. Za mimořádně dobré dohlednosti bývají vidět i Alpy. Loď Pálava je pojmenována po pohoří Pálava, pohoří Pálava je pojmenováno podle staršího českého jména vinařské obce Pavlov.

Technické specifikace

 • jméno: Pálava
 • kapacita: 37 osob
 • délka: 1800 cm
 • šířka: 350 cm
 • výška: 396 cm
 • konstrukce a materiál trupu: ocel
   

DĚVÍN

Loď DěvínHistorie lodi Děvín
Loď Děvín byla vyrobena v roce 1953. Původně tato loď sloužila jako barkassa – obslužná loď ve velkých přístavech. Stejně jako loď Pálava prošla i tato loď rozsáhlou rekonstrukcí – konkrétně v loděnici Jesko Pardubice začátkem roku 2011. 29.6.2011 byla loď v YC Pavlov slavnostně pokřtěna náměstkem hejtmana Stanislavem Juránkem. Loď splňuje náročnost častých výkyvů počasí (silný vítr a vysoké vlny).

O jménu lodi
Loď nese jméno Děvín. Nejvyšší vrchol vápencového pohoří Pálava s nadmořskou výškou 550 m.n.m. se důstojně tyčí nad vodním dílem Nové Mlýny. Jedná se o podlouhlý hřeben s dvěma vrcholy. Na jednom vrcholu se nachází televizní vysílač, na druhém zřícenina hradu Dívčí hrady. Děvín je součástí Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska.

Technické specifikace

 • jméno: Děvín
 • kapacita: 12 osob
 • délka: 1400 cm
 • šířka: 255 cm
 • výška: 142 cm
 • konstrukce a materiál trupu: ocel